• Aktualności

            • Pogrzeb Pana Zalewskiego

            • W dniu 04.01.2024 o godz. 11 na cmentarzu w Głogowie delegacja szkoły wraz z burmistrzem, radnym,  nauczycielami i dyrektorem szkoły  pożegnała swojego kolegę nauczyciela, pedagoga i dyrektora szkoły. Pan Zalewski w latach 1976-1981 był dyrektorem Szkoły Podstawowej w Ińsku dlatego też nauczyciele pożegnali godnie swojego nauczyciela oddając mu hołd  ze sztandarem SP. Będzie nam brakowało Pana Józka na którego potocznie mówiliśmy Ziutek, jego radości życia, pogody ducha i pasji do muzyki i sportu. 

            • Pieczemy pierniczki

            • 19 grudnia 2023r. uczniowie klasy 2a zgodnie z tradycją upiekli pyszne świąteczne pierniczki. Zajęcia kulinarne rozpoczęliśmy od rozmowy na temat higienicznego, estetycznego przygotowania i spożywania posiłków. Każdy poznał składniki i sposób wykonania ciasta, potrzebne przybory kuchenne a także zasady bezpieczeństwa. Dzieci wałkowały ciasto, wycinały foremkami ulubione kształty, często związane z motywami Świąt Bożego Narodzenia. Podczas pieczenia po szkole zaczął unosić się wspaniały zapach pieczonych pierniczków, który wprawił wszystkich w świąteczny nastrój. Gdy pierniczki były już gotowe dzieci przystąpiły do ich dekorowania lukrowymi pisakami i barwnymi posypkami. Zabawa była doskonała, a pierniczki wyszły przepięknie. Pięknie udekorowane pierniki stały się prezentem dla rodziców oraz pracowników szkoły. Pozostałe pierniczki każdy mógł skosztować podczas wigilii klasowej.

              Sylwia Dec

               

               

               

               

            • Kultywujemy tradycję wysyłania kartek świątecznych

            • 19 grudnia 2023r. uczniowie klasy 2a wybrali się na pocztę w celu wysłania kartek świątecznych.

              Dzieci poznały wiele zwyczajów i tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia, m.in. zwyczaj wysyłania życzeń na kartkach świątecznych. Niestety w dobie poczty elektronicznej i telefonów komórkowych zwyczaj wysyłania tradycyjnych kartek świątecznych powoli zanika. Jednak wciąż wielu uważa, że nie ma lepszego sposobu na wysłanie życzeń niż wrzucenie do skrzynki na listy ręcznie wypisanej kartki. Uczniowie przy wykonywaniu kartek mieli okazję dowiedzieć się, kto to taki adresat, a kto nadawca. Każdy z uczniów nauczył się też, jak prawidłowo zaadresować kopertę oraz do czego służy znaczek. Wszystkie dzieci ułożyły i pięknie napisały życzenia na swoich własnoręcznie wykonanych kartkach świątecznych. Gdy kartki zostały przygotowane, włożone do koperty, zaadresowane, wybraliśmy się na pocztę, aby kupić znaczki. Dzieci samodzielnie kupiły i nakleiły odpowiednio znaczek na kopercie. Gotowe kartki włożyły do skrzynki pocztowej.

              Do kogo wysłały kartkę? Mamy nadzieję, że niespodzianka jest trafiona!

              Wychowawczyni:

              Sylwia Dec

               

               

            • Jasełka

            • ,,Triumfy Króla Niebieskiego…”- tymi słowami rozpoczęliśmy Jasełka

              w Zespole Szkół w Ińsku

              Okres świąt Bożego Narodzenia to czas szczególny. Dzieci z wielkim wzruszeniem ubierają choinki w klasach, własnoręcznie wykonują ozdoby i z niecierpliwością czekają na wigilie klasowe oraz prezenty.

              W klimacie nadchodzących świąt Bożego Narodzenia i blasku choinkowych świec 22 grudnia 2023 roku w naszej szkole zostały wystawione Jasełka Bożonarodzeniowe. 

              O piękne przeżycia i miłe doznania słuchowe zadbali uczniowie klas trzecich, którzy  w obecności znamienitych gości, wśród pięknej scenografii, przybliżyli dzieje narodzin Pana Jezusa. 

               Jasełka w ich wykonaniu wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Piękny śpiew kolęd i pastorałek w wykonaniu nauczycielek naszej szkoły uświadomił wszystkim, że Święta Bożego Narodzenia są  już bardzo blisko. Jasełka bardzo spodobały się  społeczności szkolnej oraz zaproszonym gościom a zaangażowanie młodych aktorów zaowocowało brawami.

              Na zakończenie uroczystości ksiądz rozdał wszystkim wychowawcom opłatki, którymi uczniowie wraz z nauczycielami podzielą się w klasach.  Dyrektor szkoły pan Ryszard Jamroży oraz Księża złożył wszystkim świąteczne życzenia.

              Tradycyjnie na koniec wspólnie zaśpiewaliśmy kolędę ,,Bóg się rodzi”.

               W imieniu organizatorów Jasełek składamy wszystkim:

              Wesołych Świąt! Bez zmartwień,
              Z barszczem, z grzybami, z karpiem,
              Z gościem, co niesie szczęście!
              Czeka nań przecież miejsce.
              Wesołych Świąt!
              A w Święta, Niech się snuje kolęda.
              I gałązki świerkowe
              Niech Wam pachną na zdrowie.
              Wesołych Świąt!
              A z Gwiazdką! -
              Pod świeczek łuną jasną
              Życzcie sobie - najwięcej:
              Zwykłego, ludzkiego szczęścia.

               

               

               Agnieszka Kliś-Seroczyńska

              Agnieszka Kościelecka

              Małgorzata Piątkowska

              Katarzyna Mazur

              Marcin Piela

               

            • Świąteczne spotkanie "Smerfów" i "Raczków"

            • W dniu 19.12  w związku z nadchodzącym Bożym Narodzeniem,

              odbyło się świąteczne spotkanie.

              Dzieci z grup „Smerfów” oraz ,,Raczków” wystawiły przedstawienie

              świąteczno – zimowe

              pt. ,,Zmartwienia Śnieżynek”

              Zabrzmiały kolędy, piosenki o tematyce zimowej oraz świątecznej, a także wiersze. Wszystko otulone  układami ruchowo - tanecznymi i nastrojową muzyką świąteczną. Na koniec spotkania nadszedł czas prezentów, które zostały wręczone przez niespodziewanego gościa. Dzieci, także przygotowały dla rodziców oraz zaproszonych gości samodzielnie wykonane upominki.

              Świąt wypełnionych

              radością i miłością,

              niosących spokój i odpoczynek.

              Nowego Roku spełniającego

              wszelkie marzenia, pełnego optymizmu,

              wiary, szczęścia i powodzenia.

               

               

              Organizator:

              Lenczewska Paulina

              Demko Katarzyna

            • WOLONTARIAT

            • Już po raz kolejny wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Ińsku w dniach 8 i 9 grudnia przeprowadzili świąteczną zbiórkę żywności. Dzięki uprzejmości załogi sklepu Dino w Ińsku młodzi ludzie mogli bezinteresownie nieść pomoc ludziom potrzebującym – za co bardzo dziękujemy! Przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy w Ińsku wybrano osoby starsze, samotne i najbardziej potrzebujące. Paczki zostały dostarczone a wzruszenie w oczach obdarowanych – bezcenne!

            • Mikołaj w szkole

            • 6 grudnia Samorząd Uczniowski przygotował Mikołajki szkolne. Mikołaj wraz z pomocnikami obdarował społeczność szkolną słodkim upominkiem. Dziękujemy Święty Mikołaju. 

              Tekst. J.Adamska

              Foto B. Leśkiw.

            • DZIEŃ GÓRNIKA W NASZEJ SZKOLE

            • 5 grudnia w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Górnika, zwany popularnie Barbórką. Gościliśmy panów Piotra Skrzypka, Marka Januszkiewicza oraz Piotra Dragona – górników z Kopalni Kruszyw w Storkowie, którzy w galowych strojach górniczych przybyli do naszej szkoły. Zaszczycił nas również swoją obecnością Burmistrz Gminy i Miasta Ińsko – pan Jacek Liwak.

              Uczniowie klas młodszych wraz z wychowawczyniami przygotowali program artystyczny związany z tą trudną i niebezpieczną pracą. Rodzice przygotowali słodki poczęstunek.

              Dzieci klas I, II i III recytowały wiersze, śpiewały piosenki. W trakcie spotkania dzieci mogły zadawać pytania związane z górnictwem, na które panowie górnicy chętnie odpowiadali. Uczniowie mieli w ten sposób okazję wzbogacić swoje wiadomości na temat tej ciężkiej pracy. Poznali również wiele ciekawostek na temat stroju galowego i koloru piór na czapce górnika. Na zakończenie dzieci podziękowały panom górnikom za bardzo ciekawe, pełne wrażeń spotkanie, wręczając przygotowane laurki.

              Z okazji Barbórki życzymy Wszystkim Górnikom dużo zdrowia - Szczęść Boże!

            • Dzień Niepełnosprawności

            • R.jpg

               4 grudnia w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Niepełnosprawności.

              Celem naszej akcji było przybliżenie uczniom i naszym mieszkańcom problemów osób z niepełnosprawnościami, u których występują ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu spowodowane obniżeniem sprawności fizycznej lub psychicznej oraz pomoc we włączeniu tej grupy w życie społeczne. Tego dnia nasz uczeń, nauczyciele z zespołu specjalistów i rodzice piekli smaczne gofry i ciasteczka. Zebraliśmy kwotę 1200,80 zł, którą przekazaliśmy na konto ,,Zrzutki.pl’’ dla mieszkanki naszej gminy Pani Marzeny Bieleckiej.

              Bardzo, bardzo dziękujemy całej społeczności uczniowskiej, nauczycielom, rodzicom za przyłączenie się do naszej akcji.

                   Pamiętajmy ,,Dobro zawsze wraca”

              Organizatorzy

                                                                      

            • Wszystkich Świętych

            • 2 listopada 2023 r. klasa 2 „a” wybrała się na cmentarz w celu uczczenia pamięci zmarłych. Dzieci wspólnie pomodliły się i zapaliły znicze przed najwyższym krzyżem upamiętniającym pamięć wszystkich zmarłych. W czasie spaceru uczniowie poznawali tradycje, zwyczaje związane ze świętem zmarłych w naszej kulturze i religii.

              Wychowawczyni:

              Sylwia Dec

               

            • MIKOŁAJKOWY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

            • Dnia 6 grudnia odbył się Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego. W turnieju rywalizowało 30 uczestników. 

              Wyniki:

              W kategorii dziewcząt;

              I miejsce - Zuzia Banaszewska

              II miejsce - Martyna Janowicz

              III miejsce - Marysia Żytniak

               

              W kategorii chłopców:

              I miejsce - Bartek Igielski

              II miejsce - Krystian Kliś

              III miejsce - Łukasz Matik

            • ANDRZEJKI- czas magii i wróżb

            • Ja zwyczaj nakazuje 30 listopada, tradycyjnie obchodzimy andrzejki. W tym roku uczniowie klas młodszych  postanowili przyjrzeć się bliżej zwyczajom andrzejkowym.  Na początku dzieci poznały historię tego zwyczaju. Następnie każda klasa po wspólnym poczęstunku rozpoczęła wróżenie. Uczniowie  wróżyli sobie z kolorów, liczb, były wróżby z zawodami, serca z imionami, wróżba z kubeczkami, monetą no i specjalne ciasteczka z wróżbami, które upiekły mamy. Punktem kulminacyjnym było jednak przelewanie wosku. Dzieci z zaciekawieniem obserwowały na ścianie swoje woskowe wytwory. Wierzyć czy nie wierzyć? To pytanie od samego rana było na ustach dzieci. Jednak niektóre wróżby dawały dzieciom wiele do myślenia, więc nastąpił etap przemyślenia: Czy to tylko zbieg okoliczności? Niestety każdy musi sobie sam na pytanie odpowiedzieć. W dalszej części klasy udały się na salę gimnastyczną, na której odbyła się zabawa andrzejkowa. Były tańce parami, solo, zabawy andrzejkowe oraz wróżenie z butów. Najpierw wróżyły z bucika dziewczynki a później chłopcy. Tak się w tym roku przytrafiło, że jako pierwsze przekroczyły próg sali,  buty uczniów z klasy III a. Zgodnie z wróżbą ci uczniowie mają dużą szanse na zdanie z nagrodą do następnej klasy. Tego oczywiście im oraz pozostałym dzieciom życzymy.  Zobaczymy, co takiego wywróżą sobie dzieci za rok.  

                 Wychowawczynie klas I-III

                                                                                                                          

               

            • KONKURS „ZNAM IŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY”

            • 27 listopada w naszej szkole odbył się finał Konkursu „Znam Iński Park Krajobrazowy”.

              Organizatorem konkursu był Zespół Parków Krajobrazowych w Szczecinie.

              Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy etap to zajęcia terenowe gdzie uczniowie poznawali walory przyrodnicze i krajobrazowe Ińskiego Parku Krajobrazowego pod przewodnictwem leśniczego pana Krzysztofa Gawlika oraz przedstawicieli Zespołu Parków Krajobrazowych w Szczecinie.

              Drugi etap polegał na wykazaniu się wiedzą na temat parku podczas testu.

              W konkursie wzięły udział drużyny ze szkoły z Ińska, Chociwla i Suchania. Drużyny składały się z 6 osób.

              I miejsce w konkursie zdobył uczeń naszej szkoły  Jan Marcinkiewicz. Gratulacje!!!!!!!!

              Należy dodać, że Janek należy do funkcjonującej w szkole Grupy Ekologicznej. Pozostali nasi uczniowie mogli pochwalić się także wysokimi wynikami uzyskanymi z testu.

              Opiekun grupy: Edyta Maciejewska

            • Ogólnopolski Konkurs Literacki

            • Miło nam poinformować, że grupa „Raczki” wraz z Rodzicami  zdobyła 1 miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Literackim pt. „Wiedzą wszystkie dzieci, co zrobić ze śmieci!”. Przedmiotem konkursu było napisanie wiersza poruszającego tematykę ochrony środowiska związanej z segregacją odpadów oraz możliwością ponownego ich wykorzystania.

              Z największą przyjemnością pochwalimy się naszą twórczością.

               

              "Recyklingowe Raczki- Nieboraczki"

              My jesteśmy Raczki,  grupa zerówkowa,

              Szkoła nasza jest w Ińsku i jest wyjątkowa.

              Z ekologią jesteśmy za pan brat,

              Wiemy, że dzieci mogą zadbać o świat.

              Dzieci z grupy Raczki o Ińsku pamiętają,

              Wciąż sumiennie w swoim mieście sprzątają.

              Nie wyrzucają śmieci gdzie popadnie,

              Bo dobrze wiedzą, że tak jest nieładnie.

              Z wieży widokowej razem spoglądają,

              Jakie dzięki temu czyste jezioro mają.

               

              Czy ktoś wie gdzie Ińsko się znajduje?

              Tam z odpadów  nowe rzeczy się buduje.

              Dzieci myją przyniesione odpadki

              A powstają z nich nowe zabawki.

              Lalki, domki, roboty czy też samochody

              Wszystko jest przyjazne dla przyrody.

              Co jeszcze można zrobić ze śmieci?

              Wyobraźnia nie ogranicza dzieci!

              Mogą z nich powstać  piękne stroje,

              Cudowne suknie i  lśniące zbroje.

              Są oryginalne i ekologiczne

              Dla Raczków to jest przecież logiczne!

              Cóż może być wspanialszego?

              Droga koleżanko, drogi kolego?

               

              Więc gdy w klasie wspólnie jemy śniadanie,

              Do śmietnika wrzucamy zużyte opakowanie.

              W naszej szkole kosze są oznakowane

              Papier, szkło, plastik i odpady zmieszane.

              Pani przypomina: „Segregujcie śmieci!”,

              Bo tak postępują mądre eko dzieci.

              Wszyscy razem odpady nasze sortujemy,

              Śmieci wykorzystać ponownie chcemy.

              Uważamy, że recykling, to  dobra sprawa!

              Piękny czas, uśmiech i świetna zabawa!

              Organizator:

              Lenczewska Paulina

              Wyniki_konkursu_Raczki.pdf

            • „Jesień w poezji" - konkurs recytatorski dla klas I - III

            • 29 listopada 2023 r. odbył się w naszej szkole Szkolny Konkurs Recytatorski:

              „ Jesień w poezji” dla uczniów klas 1-3

              Uczestniczyło w nim 24 małych artystów, którzy zaprezentowali ulubione utwory poezji dziecięcej o tematyce jesiennej.

              Celem konkursu było:

              Rozwijanie zdolności recytatorskich,

              Zainteresowanie uczniów poezją,

              Zachęcanie do występów przed publicznością,

              Prezentacja umiejętności uczniów,

              Uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze

              Prezentacje uczestników oceniało jury, w składzie: Wicedyrektor Zespołu Szkół w Ińsku p. Beata Paciejewska, p. Agnieszka Grzegorczyk, p. Małgorzata Piątkowska, p. Małgorzata Szarłan-Igielska

              Komisja konkursowa dokonała oceny recytatorów według następujących kryteriów:

              • dobór repertuaru związanego z tematyką konkursu,

              • sposób interpretacji recytowanego wiersza,

              • ogólne wrażenie artystyczne (uzasadniony gest sceniczny, element ruchu)

              • pamięciowe opanowanie tekstu

              Po wnikliwej naradzie zostały ogłoszone wyniki:

              I miejsce zajął Karol Strycharczyk uczeń klasy 1a

              II miejsce zajął Jakub Ogłoziński uczeń klasy 1b

              III miejsce zajęła Michalina Walaszczyk uczennica 1b

              Wyróżnienie otrzymała Alicja Milczarek uczennica klasy 1a

              Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody.

              Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu swych talentów recytatorskich.

              Wychowawcy klas 1-3

               

            • Spotkanie z pszczelarzem

            • 24 listopada dzieci z grup przygotowania przedszkolnego „Smerfy” i „Raczki” odwiedzili Państwo Paulina i Marcin Swachowie, pszczelarze z lokalnej pasieki. Na spotkanie przywieźli liczne akcesoria pszczelarskie, rekwizyty, ilustracje oraz plastikowe modele okazów w różnym stadium rozwoju. Cierpliwie i wyczerpująco mówili o tym, jak wygląda życie w ulu oraz o tym, jaka panuje w nim hierarchia. Przedstawili zdrowotne właściwości miodu, zapoznali dzieci z budową ula, pokazali też specjalną ramkę wyjętą z jego środka i wyjaśnili w których miejscach rodzą się z jajeczek pszczoły robotnice, a w których trutnie. Ogromną atrakcją dla zerówiaków była możliwość spróbowania miodu. Największy zachwyt wywołała jednak możliwość ubrania stroju pszczelarza.

              Na zakończenie każdy otrzymał w prezencie słoiczek miodu oraz naklejkę przyjaciela pszczół. Spotkanie z pszczelarzami miało charakter nie tylko edukacyjny, ale było również wspaniałą formą rozrywki, dzieci uczestniczyły w niezwykłej podróży do świata pszczół.

              Organizator:

                                                                                                              Katarzyna Demko

                 Paulina Lenczewska

            • Warsztaty haftu

            • W dniu 22 listopada grupy "Smerfów" oraz "Raczków" brały udział w niezwykłych warsztatach.

              Dzieci malowały za pomocą igły i nici, poznały sekrety haftu oraz mogły poczuć się jak prawdziwi artyści tworząc własne dzieła przy użyciu igieł, kolorowych nici i tamborków .

              Jest to doskonała lekcja cierpliwości rozwijająca zdolności manualne dzieci.

              Prace hafciarskie dzieci można podziwiać w holu klas "O".

              Bardzo dziękujemy Pani Justynie Wołodkiewicz za chęć pokazania nam kawałka swojej pasji :)

              Organizator:
              Lenczewska Paulina
              Katarzyna Demko