Tydzień na sportowo
Wycieczka
Dnia 5.06.2018r. klasa 1a i klasa 3c były na wycieczce w Parku Rozrywki Pomerania w Pyszce.
Zabawa była przednia! Grupa nasza otrzymała nazwę Biedronki. Po przyjeździe na miejsce, przez 2 godziny uczniowie mogli korzystać z wielu atrakcji na terenie parku. Był to park linowy, dmuchane zamki, gokardy, kolejka Dragon, mini karuzele (na większe – niestety - byliśmy za mali). Następne dwie godziny spędziliśmy w Wiosce Wikingów, gdzie poznaliśmy historię i kuturę Wikingów. Uczestniczyliśmy w warsztatach, na których samodzielnie wykonaliśmy szmaciane laleczki, gliniane naczynia i najważniejsze – uczyliśmy się strzelać z łuku.
Po tak wyczerpujących zajęciach, zjedliśmy pyszny obiadek i........nie, nie, nie....................... nie odpoczywaliśmy zbyt długo – udaliśmy się do hali zabaw, gdzie mogliśmy pokonywać różne tory przeszkód. Nawet Rodzice, mimo swoich „większych” kształtów, przeciskali się przez tunele i zjeżdżalnie.
Oczywiście, nie zabrakło lodów, gofrów i pamiątek.
Na koniec skorzystaliśmy z dmuchanego toru przeszkód, przejażdżki samochodzikami oraz kolejki Dragon.
SZKODA, ŻE DZIEŃ JEST TAKI KRÓTKI, BO ENERGII STARCZYŁOBY NAM JESZCZE NA DUŻO WIĘCEJ ATRAKCJI !!!!!!!!
Wycieczka była SUPER !!!!!!!
Za wspólną zabawę dziękują wychowawczynie
Agnieszka Delik i Agnieszka Kościelecka
38
Otwarta lekcja fizyki
w dniu 30.05.2018 roku odbyła się otwarta lekcja fizyki pod hasłem "Proste i tanie eksperymentowanie". Poprzez eksperymentowanie, uczniom łatwiej jest poznawać otaczający nas świat. Zajęcia przeprowadziła nauczycielka fizyki Ewelina Szewczonek, która zaprosiła do udziału uczniów z klas 3b i 3c wraz z wychowawczyniami oraz uczniów klasy 4b z nauczycielką matematyki p. Renatą Jędrek. Przygotowane eksperymenty można również wykonać wykorzystując produkty dostępne w każdym domu. Zaprezentowane zostały następujące doświadczenia: „Tańczące rodzynki” , „Cytrynka z zapałkami”, "Lewitujące jajko" czy „Ciecz nienewtonowska”.
Uczniowie byli zachwyceni i próbowali zapamiętać ich wykonanie, aby móc je zaprezentować w domu, w czasie długiego weekendu. Dużą popularnością cieszyła się ciecz nienewtonowska, którą mogli sami sprawdzić jak zachowuje się, działając na nią raz dużą a raz małą siłą.
Lekcja otwarta z fizyki pokazała, że jest to środowisko naukowe przyjazne dla ucznia.
Zdjęcia wykonała p. Agnieszka Kliś - Seroczyńka, notatka Ewelina Szewczonek
2
Wycieczka
W ostatnim tygodniu maja (28-31V2018r.) klasa IIIB wraz z opiekunkami zawitała do Poznania. Zakwaterowani byliśmy w hostelu niedaleko Starego Miasta. Wieczorem udaliśmy się na spacer i krótki 'research' po stolicy Wielkopolski. Znaleźliśmy również czas na parę przyjemnych dla oka zdjęć. Spacerowaliśmy po Starym Rynku, przy okazji podziwiając fontanny związane z mitologią. Drugiego dnia postawiliśmy na wspólną zabawę m.in: laserowy paintball, poskakaliśmy w Jump Arenie oraz rozwiązywaliśmy zagadki w Escape Room. Relaksowaliśmy się na wieczornym spacerze po mieście. Trzeciego dnia, część z nas zawitała na Termy Maltańskie a pozostali podziwiali Palmiarnię Poznańską. Kończąc sportowe zmagania zawitaliśmy do parku linowego, gdzie kilkoro z nas mogło wykazać się umiejętnościami zręcznościowymi przechodząc średnią trasą na wysokości kilku metrów nad ziemią. Czwartego dnia nadszedł czas pożegnań z tym cudownym miastem, jak i czas kupowania pamiątek 'Last Minute'.
Wycieczka nasza nie skupiała się tylko na zabawie i atrakcjach, miała również na celu przypieczętowanie wspólnie spędzonych dziesięciu lat w jednej grupie.
Wielkie podziękowania dla Pań, które przeżyły z nami wspólnie ten czas!
SaŁ.
11
Mamy Mistrza Ortografii!
W czwartek 24 maja w SP nr 9 w Stargardzie odbył się XIX Konkurs Ortograficzny o Tytuł Mistrza Ortografii Ziemi Stargardzkiej. Naszą szkołę reprezentowały: Wiktoria Lorek z kl. IIA oraz Wiktoria Trembowska z kl. IIIB. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu z lukami oraz na napisaniu dyktanda. W klasyfikacji końcowej poszło nam rewelacyjnie. Wiktoria Lorek uzyskała tytuł Mistrza Ortografii Ziemi Stargardzkiej klas II gimnazjum, a nasza szkoła uzyskała tytuł Gimnazjalnych Wicemistrzów Ortografii Ziemi Stargardzkiej. Gratulujemy dziewczynom i życzymy dalszych sukcesów.
Zajęcia otwarte
Dnia 17 maja 2018r. w klasie 3a odbyły się zajęcia otwarte z języka angielskiego.
Jak zwykle na lekcji języka angielskiego uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w grach i zabawach. Tym razem utrwalali nazwy poznanych sportów i doskonalili umiejętność zadawania pytań oraz odpowiedzi dotyczących swoich umiejętności.
Po zabawie na powitanie bawiliśmy się w pamięć, wykorzystując do tego karty obrazkowe oraz wyrazowe. Następnie uczniowie odgrywali scenki i odgadywali, jaki sport potrafi uprawiać dana osoba. Nie obyło się również bez piosenki, podczas której dzieci mogły poćwiczyć. Ale zabawa to nie wszystko – czytanie i pisanie to bardzo ważne element, dlatego uczniowie musieli także popracować przy ławkach. Nie narzekali, gdyż dla nich nauka to sama przyjemność.
Zajęcia prowadziła Agnieszka Kościelecka z pomocą Małgorzaty Piątkowskiej
10
Zajęcia otwarte z języka angielskiego w grupie "Smerfy"
Dnia 11 maja 2018r. w grupie 6-latków odbyły się zajęcia otwarte z języka angielskiego.
Dzieci w młodszym wieku szkolnym uczą się języków obcych poprzez rymowanki, piosenki, gry i zabawy.
Na początku przywitaliśmy się piosenką „Hello”, pobawiliśmy się w kółeczku, powtarzając podstawowe czynności. Następnie, bawiąc się kartami obrazkowymi utrwalaliśmy nazwy zwierząt domowych oraz śpiewaliśmy piosenkę „I have a pet”. Dalsza część lekcji polegała na zabawie w naśladowanie czynności, jakie wykonują zwierzęta. Na koniec dzieci musiały posłuchać i połączyć zwierzę z czynnością, jednocześnie przypominając sobie kolory.
Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Teraz, kiedy już mamy utrwalone zwierzęta domowe, możemy poznać dzikie zwierzęta.
Zajęcia prowadziła Agnieszka Kościelecka
12
Dni Patrona Szkoły Podstawowej
Przygotowania do obchodów Dnia Patrona Szkoły Podstawowej trwały przez cały kwiecień. Uczniowie wszystkich klas SP wykonywali określone zadania: plastyczne, muzyczne, przygotowywali recytacje wierszy, wykonywali komiksy w oparciu o lekturę „Kamienie na szaniec” i in.
W czwartek 10 maja 2018r. nastąpiło podsumowanie działań. W tym dniu gościliśmy w naszej szkole Panią Cecylię Judek – st. kustosza i sekretarza naukowego Książnicy Pomorskiej, która przedstawiła uczniom klas IV-VII postać K.K.Baczyńskiego jako poetę pokolenia Kolumbów. Nasz gość kilka dni wcześniej otrzymał tytuł Bibliotekarza Roku 2017!
Natomiast dla klas młodszych prezentację o patronie szkoły przygotowały i przedstawiły uczennice klasy VII b: Gabriela Rachtan i Weronika Perlach.
Upominkami nagrodzone zostały osoby uczestniczące w konkursach:
1. Poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
- Katarzyna Gawlik – kl. III B GP
- Nikola Żelisko – kl. II A GP
- R. Słoma – kl. VIb
- Aleksandra Kusz – kl. Va
2. Wiedzy o życiu i twórczości K. K. Baczyńskiego
- kl. IV – Zuzanna Baranowska i Martyna Słoma
- kl. V–VI – Rafał Słoma i Piotr Demeniuk
- kl. VII – Weronika Perlach i Marlena Szczerba
3. Komiks w oparciu o lekturę „Kamienie na szaniec”
- Maja Dawidowicz
- Damian Huk
- Kuba Zinko
- Sylwia Żytniak – wszyscy z kl. VIIB
4. Konkurs plastyczny – portret patrona
kl. IV – Martyna Słoma, Marcel Tokarz, Piotr Żytniak
kl. VI – Martyna Sikora, Hubert Łoński, Marcin Tybulewicz
5. Konkurs plastyczny Kleksografia dla klas O – III – upominki otrzymali wszyscy uczniowie.
Na apelu zostały zaprezentowane wyróżnione prace konkursowe, wystawa stała o patronie oraz recytacja wierszy i piosenek z okresu II wojny światowej w wykonaniu uczniów klas IV-VII.
Dziękujemy Dyrekcji szkoły za ufundowanie nagród wyróżnionym uczniom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w realizację Projektu o Patronie.
Agnieszka Grzegorczyk
Teresa Furman
Projekt o kolei wąskotorowej nagrodzony
Wybór szkoły - moja przyszłość
Zawody
Zawody lekkoatletyczne w Chociwlu
Dnia 27 kwietnia w Chociwlu odbyły się zawody lekkoatletyczne w ramach imprezy z okazji Dnia Olimpijczyka. Naszą szkołę reprezentowało 5 uczniów. Zawodnicy startowali w czterech konkurencjach: pchnięcie kulą, skok w dal, skok wzwyż oraz rzut oszczepem. Najlepiej spisała się Amelia Piątkowska, która zdobyła srebrny medal w pchnięciu kulą z wynikiem 8,3 m. Z dobrej strony pokazała się także Zuzia Ciesiółka, która wywalczyła brąz w rzucie oszczepem z wynikiem 16,2m. Blisko podium były także Wiktoria Wydrowska oraz Karolina Pętlak, które w swoich konkurencjach zajęły 4 miejsca.
Gratulujemy zawodnikom sukcesów i życzymy powodzenia na kolejnych zawodach.
opiekun Jarek Drozd
Zajęcia otwarte
Dnia 23 kwietnia o godzinie 16.00, odbyły się zajęcia otwarte, w których uczestniczyli rodzice i dzieci z klas I- III. Tematem zajęć było udzielanie pierwszej pomocy. Niestety frekwencja nie dopisała. Mimo tego przybyli rodzice wraz z dziećmi aktywnie uczestniczyli w zajęciach.
Zajęcia składały się z kilku etapów. W pierwszej części wszyscy uczestnicy zajęć i nauczyciele z klas I-III obejrzeli krótki film instruktażowy . Następnie wspólnie omówiliśmy etapy postępowania w przypadku udzielania pierwszej pomocy. Najciekawsza była jednak część kolejna, podczas której rodzice i dzieci ćwiczyli praktycznie pozycję boczną bezpieczną oraz resuscytację krążeniowo-oddechową. Podsumowaniem zajęć był test wiedzy, który wszyscy zdali bezbłędnie.
Dziękujemy przybyłym na zajęcia rodzicom i dzieciom.
Zajęcia prowadziła Agnieszka Kliś- Seroczyńska
przy pomocy nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej
Ogłoszenie
Dyrektor Zespołu Szkół w Ińsku ogłasza nabór na wolne stanowisko pracy konserwator
kwestionariusz_osobowy_konserwator.pdf
Oswiadczenie_nabor_konserwator.pdf
Przedszkole rekrutacja
Druki dotyczące rekrutacji do przedszkola na rok szkolny 2018/2019
3-latki_Potwierdzenie_woli_przyjecia_do_przedszkola.pdf
Lekcja przyrody w lesie
18 kwietnia 2018 roku uczniowie klasy 1a, 2a, 3a, 3b i 3c wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Ziemska, które należy do Leśnictwa Ińsko. Uczniowie uczestniczyli w „żywej” lekcji przyrody.
Był piękny, słoneczny dzień. Podróż odbyliśmy autobusami. Przypomnieliśmy sobie przy okazji jak należy zachowywać się w lesie. Na miejscu przywitali nas pracownicy, z którymi odbyliśmy spacer przez las. Obserwowaliśmy przyrodę i zachodzące wiosną zmiany. Poznaliśmy warstwową budowę lasu, roślinność i zwierzęta występujące w jego warstwach. Niezwykłym doświadczeniem dla dzieci było zasadzenie sadzonek drzewa lipy i dębu w ramach akcji „1000 drzew na minutę”.
Na odpoczynek udaliśmy się w wyznaczone miejsce, na którym czekało na nas przygotowane ognisko. Każdy z nas zjadł ze smakiem przygotowane kanapki i upieczoną przez siebie kiełbaskę. Mogliśmy się wspólnie pobawić, wejść na wieżę widokową i obserwować z niej przepiękny widok na okolicę oraz podziwiać pływające po rozlewisku łabędzie i kaczki. Na zakończenie naszego pobytu każde dziecko otrzymało certyfikat oraz upominek.
Piknik w lesie był bardzo udany. Pogoda i humor nam dopisały. Zmęczeni, ale uśmiechnięci wróciliśmy do szkoły. Nasze wesołe miny na zdjęciach świadczą o udanej wycieczce. Z pewnością ją powtórzymy.
Wychowawcy klas I - III
6
Rajd
14 kwietnia 2018 r. uczniowie naszej szkoły byli na rajdzie organizowanym przez panią Teresę Furman i Małgorzatę Szarłan-Igielską. Celem rajdu był podziemny Szczecin. Zwiedziliśmy największy schron cywilny w Polsce z okresu II wojny światowej. Wejście do schronu znajduje się pod głównym dworcem kolejowym. Uczniowie przeszli trasą turystyczną „II wojna światowa”. Przewodnik przedstawił życie cywilów w schronie podczas nalotów.
Następnie zwiedziliśmy Muzeum Narodowe – Centrum Dialogu Przełomy, które znajduje się na Placu Solidarności. W muzeum tym przedstawiona jest historia naszego kraju w ostatnich dziesięcioleciach ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza Zachodniego. Jest to muzeum interaktywne co bardzo zainteresowało uczestników rajdu.
Po tak dużych emocjach związanych ze zwiedzaniem podziemnego Szczecina uczniowie relaksowali się spacerując trasą zamkową.
Małgorzata Szarłan-Igielska
4
DNI PATRONA
LEKCJA OTWARTA Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Dnia 12 kwietnia gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli XVIII LO w Szczecinie, uczennice Martynę, Zuzannę i Wiktorię oraz opiekunów p. W. Kobzdej i p. T. Kławsiuć. Podczas 2 godzinnego spotkania odbyła się lekcja otwarta z wychowania fizycznego, którą poprowadził trener UKS „OSIEMNASTKA” p. Tomasz Kławsiuć. Po aktywnej lekcji uczniowie wysłuchali prezentacji na temat działalności XVIII LO, prezentując profile szkoły i zachęcając uczniów do wzięcia udziału w dniach otwartych szkoły. W tak miłej atmosferze czas szybko minął i trzeba było się pożegnać. Na koniec spotkania dyrektor szkoły p. Jolanta Dziemiańczyk podsumowała spotkanie i wręczyła podziękowania. Dziękujemy za ciekawą lekcję wychowania fizycznego i przyjazd do naszej szkoły. Organizatorem spotkania była p. K. Muż.
Tekst i foto: K. Muż
KONKURS ŻYWIENIOWY
Dnia 11 kwietnia 2018r. w Zespole Szkół nr 5 im. Tadeusza Tańskiego w Stargardzie odbył się X Międzyszkolny Konkurs Żywieniowy dla szkół gimnazjalnych. Tematem przewodnim były „Oblicza wegetarianizmu”. Uczestnicy konkursu musieli rozwiązać quiz, przygotować potrawy oraz zaaranżować stół. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Piątkowska Amelia, Przepiórska Wiktoria, Pańczyk Wiktoria i Skonieczko Karolina. Opiekunem drużyny była p. Anna Demeniuk. Zwycięzcami turnieju zostali uczniowie Szkoły Podstawowej w Dolicach. Nasza drużyna zdobyła drugie miejsce. Gratulujemy.
Tekst i foto: Anna Demeniuk
Zajęcia otwarte
Dnia 6 kwietnia odbyły się zajęcia otwarte na sali gimnastycznej z rodzicami i uczniami klasy 7b.
Spotkanie pod hasłem:
„Bawią się znakomicie, dzieci i rodzice”
Celem spotkania było:
- pogłębianie więzi emocjonalnych między dziećmi a rodzicami,
- kształtowanie umiejętności „zdrowej” rywalizacji,
- integrowanie zespołu klasowego.
Dwugodzinne rozgrywki składały się z dwóch części: sportowej i techniczno-naukowej.
Serdecznie dziękuję wszystkim za ogromne zaangażowanie i świetną zabawę!
Wychowawca klasy 7b: Justyna Adamska
Archiwum Aktualności